Woda siarczkowa w Balneokosmetyki

SPA – Sanus Per Aquam – Zdrowy przez Wodę

"Balneokosmetyki to unikat na skalę światową - szczerze polecam, jako ich miłośniczka"
- Agata Młynarska

Sekretem skuteczności Balneokosmetyków jest ich starannie opracowana receptura wyselekcjonowanych, naturalnych składników aktywnych w tym z najsilniejsza na świecie lecznicza woda siarczkowa czerpana ze źródła „Malina” w uzdrowiskowej miejscowości Solec-Zdrój.

Ta mająca ponad 2 miliony lat woda została okrzyknięta "wodą życia" i stanowi największe bogactwo tych wielokrotnie nagradzanych polskich dermokosmetyków.
Działanie wody siarczkowej na powierzchnię skóry:

  • ma działanie antybakteryjnie, przeciwzapalne i bakteriobójcze dlatego skutecznie walczy ze zmianami trądzikowymi i nadmiernym błyszczeniem się skóry
  • wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze oraz hamuje łojotok, co sprawia, że przyspiesza leczenie schorzeń skóry głowy: łojotoku, łupieżu i pomaga w pielęgnacji włosów tłustych
  • wykazuje właściwości pielęgnacyjne i regeneracyjne dlatego znakomicie sprawdza się w pielęgnacji skóry suchej, bardzo suchej czy zrogowaciałej i łuszczącej się
  • zmiękcza i delikatnie złuszcza naskórek, co sprawia, że skóra staje się miękka w dotyku i sprężystaSzczegółowy opis i działanie wody siarczkowej:Jest najsilniejszą na świecie wodą tego typu. Wg klasyfikacji to silnie zmineralizowana woda chlorkowo-sodowa (solanka) siarczkowa, bromkowa, jodkowa, borowa o zawartości aktywnych związków siarki ok. 900 mg/l. Wyróżnia ją niespotykana w skali światowej zawartość aktywnych związków siarki i jodu oraz istotne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu jony, mikro i makroelementy. Woda posiada atest PZH potwierdzający jej wyjątkowe działanie i klasyfikujący ją jako wodę leczniczą.

Składniki te oraz ogólna mineralizacja wody są głównymi czynnikami aktywnymi fizjologicznie oddziaływującymi intensywnie na skórę i cały organizm. Działanie keratolityczne (rozmiękczanie i złuszczanie naskórka) zwiększa też przenikanie związków siarki i jodu przez skórę do narządów wewnętrznych. Wywołuje tym samym poprawę krążenia obwodowego i wpływa korzystnie na stan chrząstek stawowych oraz ruchomości stawów. W wodzie tej nie stwierdzono składników chemicznych i mikroorganizmów wskazujących na kontakt z zanieczyszczeniem zewnętrznym.


Do najsilniej działających wód leczniczych zaliczane są wody siarczkowo-siarkowodorowe. Zawierają w swym składzie rozpuszczony w wodzie siarkowodór. Ich działanie lecznicze wiąże się głównie z depozycją siarki w skórze oraz keratolitycznym i keratoplastycznym wpływem wody siarkowej na warstwę rogową naskórka.
Wody siarczkowo-siarkowodorowe działają przeciwalergicznie, przeciwbólowo, przeciwgrzybiczo i przeciwzapalnie. Siarka przyspiesza procesy oksydo-redukcyjne, zwiększa liczbę czerwonych krwinek. Działa regulująco na wiele funkcji ustrojowych.Rekomendacje


„Zdrojowisko Soleckie w sąsiedniem Królestwie Polskiem położone, odznaczające się nie tylko urokiem i pełną pięknością przyrody…, ale nadto odznacza się jednym z najzabawniejszych zdrojów, swą… pełną chwały historyja w dziedzinie Balneoterapii – tysiącznemi zdumiewająco pomyślnemi skutkami i silnie utrwalonem zaufaniem, jakiego w kraju używa”.

„Źródła lekarskie w Solcu”, Profesor Dietl, Kraków 1858

 

 

Prof. dr hab. n. med. Zofia Pawłowska

Centralne Laboratorium  CoreLab

Uniwersytet Medyczny w Łodzi

 

„Lecznicza woda siarczkowa – składnik Balneokosmetyków”

 

Woda siarczkowa o unikalnym składzie soli mineralnych i elementów śladowych (chlorki, sód, magnez, wapń, potas, brom, jod, krzemionka), odznaczająca się czystością mikrobiologiczną stosowana jest od dawna nie tylko do kąpieli, inhalacji czy okładów, ale także jako składnik preparatów przeznaczonych do pielęgnacji skóry.

Powszechnie wiadomo, że zawarte w wodzie składniki mineralne i mikroelementy odkładają się w warstwie zewnętrznej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych jej warstw. Na właściwości lecznicze solanki siarczkowej ze źródła „Malina” wpływają wszystkie zawarte w niej mikro- i makroelementy, jednak  szczególnie interesująca jest wysoka zawartość związków siarki. Już w starożytności siarka znajdowała zastosowanie w medycynie do leczenia chorób skórnych. Wszystkie komórki ludzkiego organizmu zbudowane są ze związków zawierających siarkę.

W zależności od zawartości, związki siarki mogą mieć działanie keratoplastyczne (zmiękczające naskórek), odkażające i grzybobójcze, przy niskiej mineralizacji, stymulujące jednocześnie odnowę tkankową, a także keratolityczne (złuszczające naskórek, wykorzystywane m.in. w leczeniu łuszczycy), przy wysokiej mineralizacji [3-7].

Na uwagę zasługuje również rosnące zainteresowanie zastosowaniem miejscowym bogactwa składników zawartych w wodach  leczniczych, np. w postaci maści leczniczych i kosmetyków. Zawarta w kosmetykach siarka ulega przemianom metabolicznym do związków siarczkowych, wykazujących działanie keratoplastyczne. Z tego też powodu jest ona chętnie wykorzystywana jako składnik odpowiednich kremów [13].

 

[3] Matz H, Orion E, Wolf R. Balneotherapy in dermatology. Dermatol Ther. 2003; 16: 132–140.

[4] Halevy S., Sukenik S. “Different modalities of spa therapy for skin diseases at the Dead Sea area” Arch. Dermatol 
     134   (1998) 1416.

[5] Leaute-Labreze Ch.,  Saillour F,  Chene G.,  Cazenave C., Luxey- Bellocq M.L., Sanciaume C., Toussaint J.F., Taieb 
      A.,  “Saline SPA water or combined Water and UVB for Psoriasis vs. conventional UVB” Arch. Dermatol. 137 (2001)      
     1035

[6] D.W. Scott, G.H. Muller, C.E. Griffin.  Structure and function of the skin. Small Animal Dermatology. 1528, 2001.

[7] Nasermoaddeli A.,  KAGAMIMORI S. Balneotherapy in Medicine: A Review. Environmental Health and Preventive  
     Medicine .10, 171–179, 2005.

[13] Opracowania własne Dr E. Grzelińskiej, Kosmetolog Konsultant. 2009.

 

Artykuł ten został napisany w celach informacyjnych, nie powinien zastępować profesjonalnych zaleceń medycznych. Korzystanie z wód leczniczych o dużej zawartości związków siarki powinno być zawsze poprzedzone konsultacją lekarską.

Łódź, 9.02.2010 r.

 

 

 

Prof. dr hab. n. med. Wojciech Piekoszewski                                                                                

Kierownik Zespołu Analiz Toksykologicznych i Farmaceutycznych

Uniwersytet Jagielloński

Kosmetologia dla Lekarzy, Kierownik Studiów Podyplomowych

 

Krakowska Wyższa Szkoła Promocji Zdrowia w Krakowie

 

"Balneokosmetyki nowa propozycja w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów"

 

Wody siarczkowe od wielu lat stosowane są w balneoterapii. Stosowane doustnie wpływają na gospodarkę hormonalną, przemianę materii, poprawiają zdolność ruchową i obniżają poziom cholesterolu, mają również działanie antyoksydacyjne. Kąpiele w wodzie siarczkowej wpływają szczególnie korzystnie na tkankę łączną, przez co ułatwiają leczenie nie tylko stanów zwyrodnieniowych i reumatycznych, ale również neurologicznych. Ich korzystne działanie na skórę zostało potwierdzone wieloma badaniami i obserwacjami klinicznymi. Lecznicza woda siarczkowa czerpana ze źródła Malina w Uzdrowisku Solec Zdrój wykorzystywana jest we wszystkich produktach z marki Balneokosmetyki.

Woda klasyfikowana jest jako silnie zmineralizowana woda chlorkowo- siarczkowa (chlorkowo- sodowa (solanka) siarczkowa, jodkowa, bromkowa, boranowa) Wyróżnia ją spośród innych wód siarczkowych największa, niespotykana w innych wodach zawartość aktywnych związków siarki i jodu, która jest około 20-krotnie wyższa niż obserwowana w wodach z innych źródeł.

Obok związków siarki woda zawiera istotne do prawidłowego funkcjonowania organizmu jony i mikro i makroelementy :chlorki, bromki, jodki oraz sód, magnez wapń i krzemiany.

Lecznicza woda siarczkowa ze względu na swój unikalny skład wykazuje działanie bakteriobójcze, grzybobójcze, przeciwzapalne, zwalcza łojotok a jednocześnie zmiękcza, uelastycznia i nawilża skórę.

W skład Balneokosmetyków obok unikatowej wody siarczkowej wchodzą aktywne składniki uzdrowiskowe m.in. takie jak: borowiny, glinki, oczar (preparaty z kory i liści tego krzewu przyspieszają gojenie ran, likwidują opuchlizny i obrzęki oraz działają przeciwzapalnie) czy kora wierzby.

Seria Balneokosmetyków to 3 linie produktów: do twarzy, włosów i ciała.

Balnokosmetyki obok działania pielęgnacyjnego – nawilżającego, wykazują działanie bakteriobójcze i grzybobójcze oraz hamujące łojotok, co sprawia, że sprawdzają się w pielęgnacji skóry tłustej i skóry ze zmianami trądzikowymi. Stosowanie biosiarczkowego szamponu do włosów tłustych z tendencją do łupieżu i łojotoku znacznie przyspiesza leczenie tych schorzeń.

Keratolityczne działanie(złuszczanie naskórka) Balneokosmetyków powodujące odnowę tkanki skórnej oraz zmiękczające naskórek prowadzi do zwiększenia sprężystości i rewitalizacji skóry. Powiązanie tych właściwości z działaniem keratoplastycznym (zmiękczającym naskórek) wody siarczkowej i aktywnością innych składników aktywnych (borowina, ekstrakt z bluszczu, glinka zielona) powoduje, że są one zalecane przez kosmetologów i dermatologów do pielęgnacji skóry suchej, zrogowaciałej oraz z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej i cellulitu.

Produkty zawierają ograniczoną ilość konserwantów i substancji zapachowych, nie zawierają barwników, nie są testowane na zwierzętach. Wszystkie preparaty zostały przebadane dermatologicznie i aplikacyjnie. Receptury zawierają odpowiednią dla skóry ilość wody siarczkowej. Mogące występować uczucie pieczenia lub lekkie zaczerwienie skóry jest prawidłowym objawem silnego działania i wysokiej mineralizacji wody siarczkowej.

 

Sklep internetowy Shoper.pl